گل کریسمس (بنت القنسول)

فقط آنلاین

جدید

گل کریسمس یا بنت القنسول یکی از زیباترین و محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در جهان است که در این چند ساله وارد ایران هم شده و تکثیر می شود.

این گیاه با تنوع رنگی بالایی که دارد جلوه ی زیبایی به خانه های ما در فصل سرما می دهد.

در ادامه توضیحات بیشتری در مورد تاریخچه گل کریسمس و شیوه نگهداری و نیازهای آن آورده ایم که از سایت های مختلف گزیده شده است:

جزییات بیشتر

 
بررسی تخصصی

چرا گل کریسمس؟!؟؟

رابطه این گیاه با کریسمس به قرن ۱۶ میلادی در مکزیک برمی‌گردد، جایی که افسانه‌ها داستان دختری به نام پِپیتا یا ماریا را نقل می‌کنند که به علت فقر نمی‌توانست هدیه‌ای برای شب تولد مسیح تدارک ببیند، او به واسطه الهامی که از فرشتگان گرفته بود، گیاهان هرز کنار جاده را جمع کرد و به عنوان پیشکش در جلوی محراب کلیسا قرار داد.

معجزه‌ای رخ داد و شکوفه‌های قرمز از میان گیاه رشد کردند و علف‌ها به بنت قونسول مبدل شدند.

امروزه در اکثر کشورهای آمریکای شمالی و اروپا، بنت قنسول به گستردگی در تزیینات کریسمس منازل، کلیساها، دفاتر و فروشگاه‌ها به کار برده می‌شود.

روز ۱۲ دسامبر به عنوان روز ملی بنت القنسول ثبت شده است.

گل کریسمس

بنت القنسول چقدر عمر می کند!؟؟

به طورکلی بنت قنسول گیاه بسیار زیبا و در عین حال حساسی است که نگهداری چندساله از آن برای افراد کم تجربه یک مقدار دشوار است...
پس بهتر است به این گیاه به چشم “غذای روح” نگاه کنیم! که در طول زمستان که گیاهان گلدار کم میشوند به منزل ما آمده و چند صباحی میهمان ما هستند و در مدت چند ماه و کمی بیشتر زینت‌بخش محفل خانواده ما میشوند، و به این دلیل که شرایط نگهداری از این گیاه اغلب به صورت صددرصد در خانه ما موجود نیست با آمدن بهار و گیاهان بهاری محبوریم این گلدان را با گیاه دیگری جایگزین کنیم!

شرایط نگهداری از بنت قنسول یا گل کریسمس چگونه است؟

مهم ترین نکات نگهداری از این گیاه را بصورت گلچین شده از سایت های مختلف در زیر آورده ام, امیدوارم راهنمای نسبتا کاملی  باشه:

نور:

بنت القنسول به نور متوسط تا زیاد نیازمند است. بنابراین گلخانه، پاسیو، نزدیکی پنجره، پشت ویترین مغازه‌ها و نزدیک پنجره‌های بزرگ در راه‌پله‌ها میتواند نور مورد نظر این گیاه را تامین کند.

دما:

به طور عام میتوان گفت، حداقل در زمانیکه شما این گیاه را در حال گلدهی از فروشگاه‌ها خریداری کرده و به منزل منتقل میکنید، در این شرایط، گیاه خنکی را به گرما ترجیح میدهد. دمای متوسط 15 تا 20 درجه در اغلب مواقع سال برای این گیاه مناسبتر خواهدبود. در طول تابستان نیز سعی میشود دمای محیط این گیاه خنک باشد. در زمان گلدهی دمای بیش از 21 درجه موجب کاهش گل‌انگیزی و دماهای کمتر از 10 درجه باعث افزایش پوسیدگی ریشه میشود.

آب:

شاخ و برگ گیاه نباید در زمان آبیاری خیس شود و بهتر است آب فقط به ریشه‌ها داده شود. آبهای حاوی فلوراید و کلر زیاد برای گیاه مضر است. فاصله بین دو آبیاری باید به نحوی باشد که خاک خشک شود. رطوبت زیاد در محیط گلدان موجب افزایش بیماریهای پوسیدگی ساقه و ریشه میشود. بعد از آبیاری در زیرگلدانی نباید آب جمع شود. (بشقاب زیر گلدان را بعد از آبیاری تخلیه فرمایید)

چرا برگ های بنت قنسول میریزد؟؟


عامل آن می تواند کمبود ازت باشد . البته ضعف ریشه ها ، آبیاری زیاد ، بیماری های ریشه و زیادی کودهای شیمیایی هم می تواند باعث زردی و ریزش برگها شود.

علت ریزش برگهای پایینی: کمبود آب است ( بهتر است بنت قنسول را آبیاری بارانی نکنید )

دمای بالای محیط (یا دمای خیلی کم)، آبیاری زیاد (یا آبیاری خیلی کم)، کمبود نیتروژن، (یا عدم جذب نیتروژن به دلایلی مانند دمای خیلی کم، یا پوسیدگی ریشه) وجود املاح خیلی زیاد در خاک (EC بالای خاک که میتواند در اثر آبیاری با آب شور باشد) و همچنین نور کم میتواند منجر به ریزش برگ در گیاه باشد.

 
جزئیات فنی
نام رایج در فارسیبنت القنسول
نام علمیEuphorbia pulcherrima
خاستگاهمکزیک
رنج قیمت25000

7 محصول مشابه یافت شد

محصولات بازدیدشده